5 najczęstszych błędów przy wynajmie mieszkania
Wynajem mieszkania to często skomplikowany proces, który wymaga uwagi i doświadczenia, aby uniknąć kosztownych błędów. W tym artykule omówimy 5 najczęstszych pomyłek, które mogą pojawić się na różnych etapach wynajmu – od wyboru najemcy po podpisanie umowy. Jeśli chcesz ich uniknąć, rozważ profesjonalne zarządzenie najmem we Wrocławiu, które pozwoli Ci zaoszczędzić czas i zminimalizować ryzyko związane z wynajmem nieruchomości.
Poniższe błędy są tymi, które najczęściej obserwujemy u naszych klientów, którzy wcześniej działali bez wsparcia profesjonalistów.
Zbyt niska kaucja lub rozkładanie kaucji na zbyt wiele rat.
Kaucja jest często wąskim gardłem podczas prób znalezienia najemców. Kaucja musi być dobrana tak, aby zabezpieczała interesy właściciela, a jednocześnie nie była zbyt wysoka dla najemcy, ponieważ gdy będzie przeszacowana, skutecznie utrudni znalezienie najemcy. Gdy wynajmujemy mieszkania w sektorze Premium, możemy sobie pozwolić na wyższą kaucję, a nawet jest to konieczne ze względu na wyższą wartość przedmiotu najmu. W przypadku mieszkań Premium możemy żądać nawet dwu krotności czynszu z opłatami. W przypadku pokoi lub mieszkań o średnim standardzie kaucja nie powinna być niższa niż jednomiesięczny czynsz z opłatami + koszta sprzątania, które wahają się w zależności od wielkości nieruchomości i miasta, w którym działamy. Trzeba również uważać na rozkładanie kaucji na raty, polecamy nie zgadzać się na więcej niż dwie raty, a 3 to absolutne maksimum (pierwsza płatna przy przekazaniu lokalu, druga płatna razem z pierwszym lub maksymalnie drugim czynszem). Pamiętajmy, że to właśnie kaucja najlepiej weryfikuje stan portfela nowego najemcy.
Wynajmowanie mieszkania pierwszej lepszej osobie
Czasem właściciele działający na własną rękę bez profesjonalnego wsparcia, mają problem z znalezieniem nowych lokatorów, co skłania ich do wynajęcia nieruchomości pierwszym zainteresowanym, pomimo ewidentnych przeciwwskazań. Warto pamiętać o tym, że lokator, który nie płaci lub zdecydowanie pogorszy stan lokalu, jest gorszy niż jego brak. Zachęcamy do wypracowania swojego zestawu pytań i innych kryteriów, które pozwolą nam przy pierwszym kontakcie przesiać zainteresowanych. Pamiętajmy, że takie zasady powinny mieć charakter wręcz absolutny i nie powinniśmy łatwo zgadzać się na odstępstwa od przyjętych reguł. Konsekwencja w tym aspekcie długofalowo zawsze przynosi korzyści dla wynajmujących.
Traktowanie umowy najmu okazjonalnego jako całkowitego zabezpieczenia
Umowa najmu okazjonalnego we Wrocławiu, jak i w innych miastach, nie jest całkowitym zabezpieczeniem. Niewątpliwie taka umowa jest jednym z wentyli bezpieczeństwa, jednak nie powinniśmy traktować jej jako jedyne i absolutne zabezpieczenie. Nie dość, że jest ona sporym utrudnieniem w znalezieniu najemców, jest również dodatkowym kosztem. Największą ułomnością takiej umowy jest fakt, że jeśli lokator po utraceniu możliwości zamieszkania pod wskazanym w umowie adresem lub gdy właściciel tego adresu ostatecznie odmówi przyjęcia lokatora, którego próbujemy eksmitować, w całości traci swoją przewagę. Niestety najemcy bardzo często korzystają z tej wady na swoją korzyść, z premedytacją podając adres, pod który i tak nie zamierzają się przeprowadzić w razie konieczności, tym samym skutecznie związując ręce właściciela nieruchomości. W takim wypadku zgodnie z prawem, kolejnym krokiem, jaki można podjąć, jest wejście na drogę sądową w celu eksmisji niechcianego lokatora.
Brak odpowiedniej weryfikacji stanu lokalu
Zawsze, ale to absolutnie zawsze dokładnie sprawdź mieszkanie, gdy je oddajesz lub odbierasz od lokatorów. Rób zdjęcia i zapisuj usterki. Bardzo często uchroni Cię to przed najemcami, którzy dokonają zniszczeń lub uporczywie będą twierdzić, że: “tak już było, jak się wprowadzaliśmy”. Jeśli mamy dokładny opis i/lub zdjęcia prawda obroni się sama.
Relacja z lokatorem
Bądźmy dla siebie mili i traktujmy się uczciwie. Gdy w lokalu powstania usterka, której usunięcie leży po stronie właściciela, nie uciekajmy od odpowiedzialności, nie próbujmy ze wszystkich sił przerzucić kosztów napraw na najemców. Nie ociągajmy się z naprawą. Warto działać sprawnie. Firmy takie jak nasz PrzyNajem, mają to w swoim DNA, wiemy jak najtaniej i najsprawniej usuwać powstające awarie, jeśli chcesz to robić sam, warto mieć numer telefonu do lokalnej złotej rączki. Warto również zapisać sobie np. datę urodzenia lokatora i wysłać mu życzenia urodzinowe czy świąteczne. Są to małe gesty, które pozytywnie wpływają na relację.
Naturalne jest, że trudniej nam oszukać, czy wykorzystać kogoś, kto był dla nas miły i dobrze nas traktował podczas trwania umowy najmu. Pamiętajmy również, że nie warto naciągnąć lokatorów na kaucję i za wszelką cenę próbować ją zachować. Ktoś, kto był dobrym lokatorem, ma znajomych, którzy są do niego podobni pod wieloma względami, lepiej, żeby polecił nas i naszą nieruchomość komuś takiemu, niż przed nami przestrzegał. Dzięki tej strategii wiele nieruchomości, którymi się opiekujemy, same znajdują nowych najemców bez konieczności szukania czy płacenia za nowe ogłoszenia w serwisach takich jak Otodom, czy Olx.
Profesjonalne zarządzanie najmem mieszkań we Wrocławiu
Uniknięcie najczęstszych błędów przy wynajmie mieszkania może być wyzwaniem, szczególnie jeśli brakuje Ci doświadczenia lub czasu na odpowiednie przygotowanie. Dlatego warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Jeśli interesuje Cię zarządzanie najmem we Wrocławiu, skontaktuj się z nami. Zajmiemy się wszystkim – od znalezienia odpowiedniego najemcy, po bieżące zarządzanie nieruchomością, dzięki czemu Ty będziesz mógł cieszyć się spokojem i stabilnym dochodem. Jesteśmy tutaj, aby pomóc!